Prostor, kde jsme sami sebou

Tak by měl vypadat náš domov. Prostory, kam se těšíme po denním rušném dnu. Něco co patří jen nám, co jsme společnými silami vybudovali a kde se cítíme v bezpečí. Domov tvoří nejen lidé, se kterými žijeme a sdílíme okamžiky svého života, ale jsou to zároveň věci, které používáme. Dá se jednoduše říci, že právě my jsme jim dovolili, aby nějakým způsobem zasáhly naše nitro a staly se naší součástí. A jak jsme lidé rozdílní, tak i náš interiér bude naprosto odlišný.

nevšední pokoj
Eklektický styl našeho domova

Takový styl patří mezi nejzajímavější, ale také nejtěžší. Není vůbec jednoduché zkombinovat různorodé styly, prvky a vzory, které na první pohled vlastně ani nijak spolu nesouvisí. Jedná se o velmi křehkou rovnováhu mixování vlastně všeho možného dohromady. Ale pozor, nic se nemá přehánět. Nesmíme interiér doslova přeplácat a uchýlit se ke kýčům. Naopak kombinace starožitného nábytku a moderního doplňku vás může mile překvapit, asi tak podobně jako stará vzorová dlažba v koupelně s nádhernou moderní vanou a světelnými doplňky.

1.       Zvolíme základ interiéru
Zde záleží na tom, co stanovíme jako nosnou věc. Může to být třeba starožitná postel po rodičích, kterou zkrátka postavíme jako zařizovací prvek a pak už jen doplňujeme a kombinujeme, aby se vše vzájemně podporovalo.
2.        Máme na výběr ze dvou cest
a)      Jemný styl – zde je vše propracované do jemných detailů, dokonalých vyřezávaných drobností atd.
b)      Hrubý styl – je to jednodušší provedení a na první pocit to může vypadat jako pěkný zmatek v interiéru. Kombinace moderního doplňku, suvenýry, starožitnosti, ovšem pokud, zvládneme vše správně sladit, bude to naprosto originální.
starožitný obývák

3.       Barevné provedení nesmíme nechat zahálet
Základní barvy v eklektickém stylu jsou bílá, černá, růžová a žlutá, ovšem takový prim by měla mít vždy bílá, která bude převyšovat a ostatní barvy sjednocovat.

4.       Doplňky v bytě
Kůže na podlaze místo koberců, koberce se zajímavými vzory, pestrobarevné čalounění, nábytek z palet, stylová kovová svítidla a jiné další možnosti. Nesmí se především zahltit interiér.
5.       Hlavně nesklouznout do kýčovitosti
Hranice mezi originalitou a kýčem je ne tenké hraně. Musíme zapojit opravdu kreativní myšlení a dávat věci dohromady, které jakoby spolu nijak nesouvisí, protože pochází z jiné doby, ale zároveň si budou rozumět.
Co je ovšem nejdůležitější, že se zde budete cítit dobře a načerpáte vždycky sílu na další nový den.